RSS
left upper corner top right upper corner
side
center
left bottom corner bottom right bottom corner
left upper corner top right upper corner
side
center
left bottom corner bottom right bottom corner
left upper corner top right upper corner
side
From:
Month:
Year:
To:
Month:
Year:
center
left bottom corner bottom right bottom corner
left upper corner top right upper corner

Click live support button to begin chat
left bottom corner bottom right bottom corner
left upper corner
Previous day July, 9 2018 Next day
right upper corner
side

Event Details

Date 2018/07/09
Time 10:30 AM
Recurring
Event status
Handicap access, ADA Contact info: Candace Ito, 808-586-2700, contractor@dcca.hawaii.gov
Title Contractors License Board Applications Committee Meeting
Location King Kalakaua Conference Room, King Kalakaua Building, 1st Floor, Honolulu, HI 96813
This event was posted on 06/25/2018 04:13 PM
This event was last updated on 07/03/2018 12:19 PM
AMENDED
AGENDA OF MEETING
FOR
CONTRACTORS LICENSE BOARD
APPLICATIONS COMMITTEE MEETING
 
Date: Monday, July 9, 2018
Place: King Kalakaua Conference Room
King Kalakaua Building
335 Merchant Street, 1st Floor
Honolulu, Hawaii 96813
Time: 10:30 a.m.
1. Call to Order
2. Review of License Applications
a) Executive Session to consider and evaluate personal information relating to individuals applying for a Contractors license pursuant to HRS, Section 92-5.
3. Next Applications Committee Meeting: Monday, August 6, 2018
4. Adjournment
7/2/18
Individuals who require special needs accommodations are invited to call Candace Ito, Executive Officer, at 586-2700 at least 4 working days in advance of the meeting.
1.
Air Conditioning Specialists Inc.
Matthew J. Briley, RME
P.O. Box 1330, Kailua-Kona, HI 96746
Additional classification:
C-15 Electronic systems
2.
BJ’s Excavation & Hauling Co. Inc.
Brysson A. Lorenzo, RME/Pres.
Debra A. Deguzman, Vice Pres.
73-1190 Mahilani Dr., Kailua-Kona, HI 96740
C-17 Excavating, grading & trenching
C-43 Sewer, sewage disposal, drain
& pipe laying
3.
Bassett Architectural Lp
Erik B. Loft, RME
Bassett Architectural Lp, Partner
6716 NE 117th Ave., Vancouver, WA 98662
C-44 Sheet metal
Reactivate
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 2
4.
Cherry Creek Recycling LLC
George Kalauli, RME
Patrick B. Blair, Pres.
10701 Melody Dr., Ste. 400, Northglenn, CO 80234
Additional classification:
C-24 Building, moving & wrecking
C-31a Cement concrete
5.
Marcie A. Chong, RME
Premier Mechanical LLC
95-1118 Anu Anu St., Mililani, HI 96789
C-52 Ventilating & air conditioning
6.
Gerald A. Chung, Jr., RME
Habilitat Inc.
P.O. Box 801, Kaneohe, HI 96744
C-32 Ornamental guardrail & fencing
7.
Coastline Development Inc.
Todd W. Lyman, RME/Pres.
13911 Enterprise Dr., Garden Grove, CA 92843
“B” General Building
8.
Cole/Todd LLC
Jamieson T. Grossman, RME/Member
734 E Kuiaha Rd, Haiku, HI 96708
“B” General Building
9.
Douglas L. Corbett, RME
Habilitat Inc.
P.O. Box 801, Kaneohe, HI 96744
Reactivate:
“A” General Engineering
“B” General Building
10.
Mark A. Cowan (Individual)
4910-D Numu Rd, Kapaa, HI 96746
C-33 Painting & decorating
11.
Michael A. Davis (Individual)
2280 Liliuokalani St., Kilauea, HI 96754
“B” General Building
12.
Willie O. Diguc, RME
Oahu Air Conditioning Service Inc.
P.O. Box 17010, Honolulu, HI 96817
C-40 Refrigeration
13.
Brad R. Erdahl, RME
Corstone Contractors LLC
P.O. Box 2280, Snohomish, WA 98291
“B” General Building
14.
John J. Feeney, RME
Noresco LLC
1 Research Dr., Ste. 400C, Westborough, MA 01581
C-13 Electrical
15.
Furuta Plumbing LLC
Dayne Furuta, RME/Member
94-324 Kamalei St., Mililani, HI 96789
C-37 Plumbing
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 3
16.
Dylan J. Gapp, RME
Drainpipe Plumbing and Solar LLC
P.O. Box 1128
Pahoa, HI 96778
C-37 Plumbing
17.
GAR Mechanical Inc.
John W. Rega, RME/Pres.
8473 Earl D Lee Blvd Ste. 200
Douglasville, GA 30134
C-52 Ventilating & air conditioning
18.
Kerry R. Garner, RME
Coatings Application & Waterproofing Co.
5125 No 2nd St., St. Louis, MO 63147
C-33 Painting & decorating
C-42 Roofing
C-55 Waterproofing
19.
Marmo E. Granito Inc.
Robert W. Dauenhauer, RME/Pres.
15545-12th Ave N E, Shoreline, WA 98155
C-31b Stone masonry
C-51 Tile
20.
David P. Hamil, RME
Pacific Recreation Co. LLC
99-899 Iwaena St. #113, Aiea, HI 96701
C-3b Play court surfacing
C-25 Institutional & commercial equipment
21.
Hartwood Homes LLC
Ryan D. Meyer, RME/Member
89 Hoolapa Pl, Kihei, HI 96753
“B” General Building
22.
R.K. Hoover Commercial Contracting Inc.
Zackry M. Maxey, RME
Randall K. Hoover, Pres.
Charles U. Anderson, Vice Pres.
Susan L. Hoover, Se.
108 N. Medina St., San Antonio, TX 78207
“B” General Building
23.
Ikawa Electric LLC
Brent N. Ikawa, RME/Member
2774 B Laniloa Rd, Honolulu, HI 96813
C-13 Electrical
24.
JEO Construction LLC
Jason E. Oyler, RME
P.O. Box 223024, Princeville, HI 96722
“B” General Building
25.
JVM Builders LLC
Ulieli V. Pauni, RME/Member
Peggy O.I. Pauni, Member
53-014 Makao Rd, Apt. D, Hauula, HI 96717
“B” General Building
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 4
26.
Jayco Hawaii Inc.
Marc A. Delay, RME
94-519 Puahi St., Waipahu, HI 96797
Additional classification:
C-22 Glazing & tinting
27.
Justice AV Solutions Inc.
Andrew R. Green, RME/Pres.
Brian A. Green, Sec.
13020 Middletown Industrial Blvd.
Louisville, KY 40223
Additional classification:
C-15 Electronic systems
28.
Kamaaina Pro Painters LLC
Lake S.P. Carpenter, RME
3233 Melemele Pl, Honolulu, HI 96822
Additional classification:
C-31d Tuckpointing & caulking
29.
LB Builders LLC
James F. Michaels, RME
Thomas P. Michaels, Treas.
71 Hokai Pl, Kihei, HI 96753
“B” General Building
30.
Chris Lallo Construction LLC
Christopher L. Lallo, RME/Member
Cynthia D. Lallo, Member
Anthony N. Lallo, Member
25 S Hono Kala Rd, Haiku, HI 96708
“B” General Building
31.
De Xing Li (Individual)
2114 Kahaha St., Honolulu, HI 96819
“B” General Building
32.
Livewire Services Inc.
James M. Welser, RME/Pres.
Brandon C. Welser, Vice Pres.
73-1318 Awakea St., Kailua-Kona, HI 96740
C-13 Electrical
33.
MKEX Inc.
Moses N. Kalilikane Jr., RME/Pres.
Keri Kalilikane, Vice Pres.
Brittney Kalilikane, Director
P.O. Box 1698, Lahaina, HI 96767
C-3 Asphalt paving & surfacing
C-17 Excavating, grading & trenching
34.
Bobby L. Macomber Sr. (Individual)
73-4541 Kukuki St., Kailua-Kona, HI 96740
RME to sole:
C-17 Excavating, grading & trenching
C-43 Sewer, sewage disposal, drain
& pipe laying
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 5
35.
Malama Solar LLC
Michelle L. Eich, RME
Christopher J. Ah Sue, Member
1050 Queen St., Ste. 100, Honolulu, HI 96814
C-13 Electrical
36.
Felicia L. Milligan, RME
VT Milcom Inc.
529 Viking Dr, Virginia Beach, HI 23452
C-15b Telecommunications
37.
Newground International Inc.
Ana M. Pangaribuan, RME
91-2015 Laakona Pl, Ewa Beach, HI 96706
Additional classification:
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs
38.
Pacific Northern Environmental LLC
Steven E. Jabusch, RME
1121 Columbia Blvd
Longview, WA 98635
“B” General Building
39.
Jiafa Pan (Individual)
657 Twin View Dr., Honolulu, HI 96817
“B” General Building
40.
Prosis Hawaii LLC
Margo B. Siler, RME/Member
Parichat Remis, Pres.
Gerald Denton, Member
1130 N Nimitz Hwy Ste. C303, Honolulu, HI 96817
C-15b Telecommunications
41.
RSC Roofing LLC
Rocky V. Piano, RME/Pres.
P.O. Box 2246, Ewa Beach, HI 96706
C-42 Roofing
42.
Patrick T. Riley, RME
Gehrlicher Solar America Corp.
570N 54th St., Ste. 100, Chandler, AZ 85226
C-60 Solar power systems
43.
RIVCO LLC
Gene-Paul H. Rivera, RME
P.O. Box 688, Kailua-Kona, HI 96745
Additional classification:
C-31b Stone masonry
44.
Joseph C. Robinson (Individual)
4865 B Nonou St., Kapaa, HI 96746
Bond waiver:
“B” General Building
45.
Shacky’s Painting LLC
Rommel M. Diaz, RME/Member
6300-B Ibis Ave., Ewa Beach, HI 96706
C-33 Painting & decorating
46.
Siemens Industry Inc.
Peter M. Turner, RME
Additional classification:
“B” General Building
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 6
25821 Industrial Blvd. #300, Hayward, CA 94545
47.
James A. Silva (Individual)
P.O. Box 5167, Kailua-Kona, HI 96746
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs
48.
Stanley Convergent Security Solutions Inc.
Gary L. Isa, RME
Robert H. Raff, Jr., CEO
Joseph McCormack, Pres.
Karen Maples, Director
6161 E 7th St., Licensing, Indianapolis, IN 46250
C-15a Fire & burglar alarm
Reactivate
49.
Superior Electrical Mechanical & Plumbing
Hennessey J. Brown
8613 Helms Ave
Rancho Cucamonga, CA 91730
Additional classification:
C-37 Plumbing
50.
Sureline Construction
Joseph V. Beregovoy, RME/CEO
20500 Old River Rd, West Sacramento, CA 95691
“B” General Building
51.
Universal Matrix LLC
Keith Kaneshiro, RME
99-557 Ulune St., Aiea, HI 96701
Additional classification:
“B” General Building
52.
Chad E. Williams, RME
Kahului Carpet Drpy Prod Inc.
65 W Kaahumanu Ave. #34, Kahului, HI 96732
C-19 Asbestos
Additional classification
53.
Li Wu Wang (Individual)
98-229 Kaulike Dr., Pearl City, HI 96782
“B” General Building
Deferrals from
June 22, 2018
1. Kelly J. Ah Nee, RME
Nah Security Services Inc.
C-27 Landscaping
2. Alder Holdings LLC
Tyler J. White, RME
C-15a Fire & burglar alarm
3. Allied Mechanical LLC
Ricky D. Hore, RME
C-40 Reinforcing steel
C-52 Ventilating & air conditioning
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 7
4. Architectural Graphics Inc.
Kenneth W. Scarbrough, RME
“B” General Building
C-13 Electrical
C-14 Sign
5. Atlas Industrial Holdings LLC
Matthew C. Kingery, RME
C-16a Conveyor systems
C-48 Structural steel
C-56 Welding
C-57a Pumps installation
6. AZCO Inc. (Additional classification)
Paul A. Vogels, RME
“A” General Engineering
7. BHK Construction Inc. (Additional classification)
Norberto A. Deal Cruz, RME
C-37 Plumbing
C-61a Solar hot water systems
C-61b Solar heating & cooling systems
8. BMT Electric LLC
Nelson M. Tomas, RME
C-13 Electrical
9. James M. Barb Construction Inc.
James M. Barb, RME
“B” General Building
10. Bento Homes Construction LLC
Joshua F. Powell, RME (Dual status - Revolusun
“A” General Engineering LLC)
“B” General Building
C-60 Solar power systems
11. Best Vinyl Fence & Deck LLC (Additional classification)
Clinton R. Hurst, RME
C-31 Masonry
12. Brag Investments Inc.
Bruce R. Spaeth, RME
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 8
13. Brinderson Lp
Jeffrey E. Norris, RME
C-56 Welding
C-68RH Refinery & resource recovery equipment (approve 6/18)
“A” General Engineering (deny 6/18)
14. CSRG LLC
David T. Flavin, RME
“B” General Building
15. Carpenter Homes and Construction Inc.
Susan J. Carpenter, RME
“B” General Building
16. Sam Su Chon (Individual)
“B” General Building
17. Jonathan M. Daniel (Individual)
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs
18. Details International Inc.
Luke H. Anderson, RME
C-54 Interior design
19. Diversified Conveyors International LLC
Thomas M. Phillips, RME
C-16a Conveyor systems
20. Ashley D. Dustow (Individual)
C-33 Painting & decorating
21. Edward H. Ebert, RME
Dawson Technical LLC
“B” General Building
22. Matthew L. Ellison (Individual)
C-13 Electrical
“A” General Engineering (deny 4/18)
“B” General Building (approve 4/18)
23. Sacha N. Estrada, RME
Elements of Hospitality Inc.
“B” General Building
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 9
24. John Fernando, RME
RBI Solar Inc.
C-48 Structural steel
25. Fil-Am Maintenance LLC
Daniel S. Gillum, RME
“B” General Building
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs (qualify 6/18)
26. Floor Coverings of Hawaii LLC
Lee E. Wooden, RME
C-7 Carpet laying
C-21 Flooring
C-51 Tile
27. Floor Interior Services Corp.
Manuel A. Marin, RME
C-7 Carpet laying
C-21 Flooring
C-51 Tile
28. Foundation Systems Hawaii LLC (Additional classification)
Timothy J. Mort, RME
“A” General Engineering
29. William M. Friday (Individual)
C-33 Painting & decorating
30. Federico Y. Gampong, RME
Roto-Rooter Services Company
C-37 Plumbing
31. Richard Gordon, RME
Critchfield Pacific Inc.
C-37 Plumbing
C-52 Ventilating & air conditioning
32. Cameron Griffiths, RME
Video Warehouse Inc.
C-13 Electrical
33. HE Technologies LLC
Jarrod C.K. Fujinaga, RME
C-13 Electrical
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 10
34. Hale Wai Pool Builders LLC
Loida Levinthol, RME
C-49 Swimming pool
35. Hawaii Solar Werks LLC
Matthew W. Medeiros, RME
C-60 Solar power systems
36. Kama B.K. Homan (Individual)
“B” General Building
37. Indie Road LLC
Ronald R. Malalis, RME
“B” General Building
38. Inocha LLC
Rima Harr, RME
“A” General Engineering
“B” General Building
39. International Construction Inc. (Additional classification)
John K. Naeole, RME
“A” General Engineering
40. Island Creations Construction LLC (Additional classification)
William B. Wilson, RME
C-1 Acoustical & insulation
C-36 Plastering
41. Island Concrete
George K. Tafuna, RME
C-31 Masonry
42. JJC Builders LLC
Joshua J. Aylsworth, RME
“B” General Building
43. JNR Environmental LLC
Byron D. Williams, RME
C-37a Sewer & drain line
44. Susan R. Jahansooz, RME
Sepideh Inc.
C-40 Refrigeration
C-52 Ventilating & air conditioning
45. Jered K.K. Jeremiah (Individual)
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 11
“B” General Building
46. Daniel K. Kailiawa, RME
George W. Murphy
“B” General Building
47. David K. Kamakea III, RME
HSI Mechanical Inc.
C-20 Fire protection
C-37 Plumbing (approve 4/18)
48. Russell E. Kennedy, RME (Dual status - Ameresco
Ameresco/Pacific Energy JV Inc.)
“B” General Building
49. Kinyon Construction Inc. (Additional classification)
Kevin D. Kinyon, RME
“B” General Building
C-55 Waterproofing
50. KJ Walk Inc (Additional classification)
David A. Drahn, RME
“A” General Engineering
51. William J. Kominek, RME
Noresco LLC (Additional classification)
“B” General Building
“A” General Engineering (approve 6/18)
52. Kaikaina A. Lee (Individual)
C-17 Excavating, grading & trenching
C-9 Cesspool (approve 5/18)
53. Nathan Lee, RME
Heide & Cook LLC
C-16 Elevator
54. Duarte N. Lima (Individual)
“B” General Building
55. MC Construction LLC
Ming C. Shi, RME
“B” General Building
56. McClure and Sons Inc.
Dustin J. McClure, RME
“B” General Building
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 12
57. Peter K. Martin, RME
Hope Builders LLC
“B” General Building
58. Max Painting LLC
John P. Lee, RME
C-33 Painting & decorating
59. Hiram Mineshima, RME
Affordable Electric LLC
C-13 Electrical
60. Mocon Corporation (Additional classification)
Robert D. Morrow, RME
C-68RL Rockfall mitigation
61. Modtech Solutions LLC
Hahn D. Nguyen, RME
C-15 Electronic systems
62. Seen S.E. Morimoto, RME
Pua Aina Inc.
C-31 Masonry
C-51 Tile
63. Eugene Navor, RME
Cherry Creek Recycling LLC
C-19 Asbestos
64. Jonah M. Neumann (Individual)
C-33 Painting & decorating
65. Tuan A. Nguyen (Individual)
C-51 Tile
66. Nicholson Construction Company
Gregory T. Boonstra, RME (Reactivate)
“A” General Engineering
67. Keith Owens, RME
Villaflor Incorporated
C-13 Electrical
68. PCL Industrial Services Inc.
Raymond A. Ramirez, RME
“A” General Engineering
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 13
69. Pacific Underwater Construction LLC
Dan L. Smith, RME
“B” General Building
70. Francis J. Pochopin IV (Individual)
C-17 Excavating, grading & trenching
“B” General Building (approve 3/18)
71. Power Contracting LLC (Additional classification)
Luke T. McPhee, RME
“A” General Engineering
72. Precision Elevator Inc.
Joel S. Erickson, RME
C-13 Electrical
73. Quality Coat LLC
Nathan J. Werneck, RME
“B” General Building
C-33 Painting & decorating (approve 6/18)
74. R & M Air Conditioning LLC
Melvin E. Mung Lim, Jr., RME
C-44 Sheet metal
C-52 Ventilating & air conditioning
75. RHA Energy Partners LLC
Kevin J.K. Chock, RME
“B” General Building
76. Blake D. Reid (Individual)
C-52 Ventilating & air conditioning
77. The Right Painter LLC
Samuel D. Chandler, RME
C-33 Painting & decorating
78. Safway Services LLC (Additional classification)
Troy R. Carriaga, RME
C-1 Acoustical & insulation
C-31c Refractory
C-44 Sheet metal
79. Sangha Associates Inc.
William M. Gibson III, RME
C-15 Electronic systems
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 14
80. Seese Construction and Management LLC
Brett J. Wilson, RME
“B” General Building
81. Gary A. Silva, Jr. (Individual)
C-42 Roofing
C-27 Landscaping (approve 2/18)
82. Sperber Landscape Companies Hawaii LLC
William C. Ropp, RME
“A” General Engineering
“B” General Building
83. Eric A. Stewart (Individual)
C-21 Flooring
84. Surge Electric Inc.
Sergey Manzhura, RME
C-13 Electrical
85. TNT Resurfacing Concrete Inc.
Terry J. Keener, Jr., RME
C-31a Cement concrete
86. Chris Taiese, RME
Erik Builders Inc.
“B” General Building
87. Patrick S. Thedford (Individual)
C-5 Cabinet, millwork & carpentry
remodeling & repairs
C-51 Tile
88. United General Contracting Inc.
(Additional classification)
Lawrence L. Toro, Jr., RME
“A” General Engineering
89. Waiaha LLC (Additional classification)
Colin S. Onaka, RME
“C-09” Cesspool
90. Fu Xiang Wang (Individual) (Additional classification)
C-37 Plumbing
91. Xiadi Wang (Individual)
Contractors License Board
Applications Committee Meeting
Meeting Agenda for July 9, 2018
Page 15
“B” General Building
92. Ryan B. Wubbens, RME
Burns & McDonnell Engineering Company Inc.
“A” General Engineering
SC-1 ABB Inc.
Bradley A. Wohldmann, RME
Licensed: “A” General Engineering
Request: Reactivate
Recommend: Deferral
SC-2 Gregory T. Boonstra, RME
Nicholson Construction Company
Licensed: “A” General Engineering
Request: Reactivate
Recommend: Deferral
SC-3 Joseph P. Harris (Individual)
Licensed: C-42 Roofing
C-55 Waterproofing
Request: Reactivate
Recommend: Deferral
iCal printable
center
left bottom corner bottom right bottom corner